Демон Кратій (історія створення Демократії)

300

Добрий день, Друзі.

Хочу поділитися з вами історією.

У цій історії я побачив подвійний сенс, як хороший, так і немає.

Читайте цю філософську історію і виносьте з неї свої висновки і одкровення.

 

Демон Кратій.

 

Повільно раби йшли один за одним, і кожен ніс відшліфований камінь. Йшли в чотири шеренги, завдовжки в півтора кілометри кожна, від каменярів до місця, де почалося будівництво міста-фортеці. Рабів охороняли вартові. На десяток рабів покладався один озброєний воїн-стражник.

 

В стороні від виконуються рабів на майданчику вершини тринадцатиметровой піраміди з відшліфованих каменів, на троні сидів Кратій – один з верховних жерців. Протягом чотирьох місяців він мовчки спостерігав за подіями. Його ніхто не відволікав і навіть поглядом не смів перервати його роздуми.

 

Кратій поставив перед собою завдання: перебудувати державу так, щоб на тисячоліття вперед укоренити влада жерців – зробити всіх людей Землі, включаючи правителів держав, рабами жерців.

 

Одного разу Кратій спустився вниз, залишивши на троні свого двійника. Жрець змінив одяг, зняв перуку. Наказав начальникові варти, щоб його закували в ланцюги, як простого раба, і поставили в шеренгу за молодим і сильним рабом по імені Нард.

 

Вдивляючись в обличчя рабів, Кратій помітив, що у цього молодика погляд допитливий і оцінює, а не блукаючий або відчужений, як у багатьох. Особа Нарду було то зосереджено-задумливим, то схвильованим. «Значить, він виношує якийсь план», – жрець зрозумів і вирішив упевнитися, наскільки точним було його спостереження.

 

Два дні Кратій стежив за Нардом, мовчки тягаючи каміння, сидів з ним поруч під час трапези і спав поруч на нарах. На третю ніч, як тільки надійшла команда «спати», Кратій повернувся до молодого раба і пошепки, з гіркотою і розпачем, промовив незрозуміло кому адресоване питання:

– Невже так буде продовжуватися все життя?

 

Молодий раб здригнувся і миттю розвернувся обличчям до жерця, очі його блищали. Вони виблискували, навіть при тьмяному світлі пальників великої барака.

– Так не буде довго тривати. Я додумую план. І ти, старий, теж можеш в ньому взяти участь, – прошепотів молодий раб.

– Який план? – байдуже і зітхнувши, запитав жрець.

Нард гаряче і впевнено став пояснювати:

– І ти, старий, і я, і всі ми скоро будемо вільними людьми, а не рабами. Ти порахуй, старий: на кожен десяток рабів припадає по одному стражникові. І за п’ятнадцятьма рабинями, які готують їжу і шиють одяг, спостерігає теж один стражник. Якщо в обумовлений час всі ми накинемося на варту, то переможемо її. Нехай стражники озброєні, а ми закуті в ланцюги. Нас десять на кожного, і ланцюга теж можна використовувати, як зброя, підставляючи їх під удар меча. Ми роззброїмо всю сторожу, зв’яжемо їх і заволодіємо зброєю.

 

– Ех, юначе, – знову зітхнув Кратій і як би з досадою промовив, – твій план недодуманий: стражників, які спостерігають за нами, роззброїти можна, але тоді правитель надішле армію і вб’є повсталих рабів.

– Я і про це подумав, старий. Треба вибрати такий час, коли армія буде далеко. І цей час настає. Ми всі бачимо, як армію готують до походу. Заготовляють провіант на три місяці шляху. Отже, через три місяці армія прийде в призначене місце і вступить в бій. У битві вона переможе і захопить багато нових рабів. Для них вже будують нові бараки. Ми повинні почати роззброювати варту, як тільки армія нашого правителя вступить в бій з іншою армією. Гінцям знадобиться місяць, щоб доставити повідомлення про необхідність негайного повернення. Ослаблена армія буде повертатися не менше трьох місяців. За чотири місяці ми зуміємо підготуватися до зустрічі. Нас буде не менше, ніж солдатів в армії. Захоплені раби захочуть бути з нами, коли побачать, що відбулося повстання. Я правильно все передбачив, старий.

 

– Так, юначе, з таким планом ти зможеш роззброїти стражників і здобути перемогу над армією, – відповів жрець вже подбадривающе і додав, – але що потім раби стануть робити з правителями, стражниками і солдатами?

– Про це я трохи думав. І поки що приходить в голову одне: всі, хто були рабами, не стануть рабами. Всі, хто сьогодні не раби, будуть рабами, – ніби роздумуючи вголос не зовсім впевнено відповів Нард.

 

– А жерців? Скажи мені, юначе, до рабів або рабам не зарахуєш ти жерців, коли переможеш?

– Жерців? Про це я не думав. Але зараз припускаю: нехай жерці залишаться, як є. Їх слухають слуги і правителі. Хоч важко часом їх зрозуміти, але думаю, вони нешкідливі. Нехай розповідають про богів, а життя своє ми знаємо самі, як краще проживати.

– Як краще – це добре, – відповів жрець і прикинувся сплячим.

 

Але Кратій в цю ніч не спав. Він роздумував. «Звичайно, – думав Кратій, найпростіше про змову повідомити правителю – і схоплять юнака-раба, т. к. він головний натхненник для інших. Але це не вирішить проблеми. Бажання звільнення від рабства завжди буде у рабів. З’являться нові ватажки, будуть розроблятися нові плани повстань. А раз так – головна загроза для рабовласницького держави завжди буде присутня всередині самої держави».

 

Кратій розумів, що досягти такої масштабної мети, як поневолення всього світу, тільки за допомогою фізичного насильства не вдасться. Необхідно психологічний вплив на натовп. Потрібно трансформувати людську думку так, щоб раби почали думати, що вони вільні. Щоб вони вважали, що рабство – не зло, а благо. Для цього необхідно запустити саморазвивающуюся програму, яка буде дезорієнтувати цілі народи.

 

Думка Кратія працювала все швидше, він перестав відчувати тіло і важкі кайдани на руках і ногах. І раптом, немов спалах блискавки, виникла програма. Ще не деталізована, але вже відчувається і палюча своєю масштабністю. Кратій відчув себе єдиновладним правителем світу і глибоко зітхнув полегшено.

 

Жрець лежав на нарах, закутий у кайдани, і захоплювався сам собою: «Завтра я вимовлю кілька слів, і світ почне змінюватися. Неймовірно! Всього кілька слів – і весь світ підкориться моєї думки. Бог дав людині силу, якої немає рівної у Всесвіті, ця сила – людська думка. Вона виробляє слова і змінює хід історії. Надзвичайно вдало склалася ситуація. Раби підготували план повстання. Він раціональний, цей план, і явно може привести до позитивного для них проміжного результату. Але я всього лише кількома фразами не тільки їх, але й сьогоднішніх нащадків рабів, так і земних правителів рабами бути змушу протягом прийдешніх тисяч років».

 

Вранці по знаку Кратія начальник охорони зняв з нього кайдани. І вже на наступний день на його наглядову майданчик були запрошені інші п’ять жерців і фараон.

 

Перед присутніми Кратій почав свою промову:

– Те, що ви зараз почуєте, не повинно бути ніким записано або пересказано, і мої слова ніхто крім вас не почує. Я придумав спосіб перетворення всіх людей, що живуть на Землі, в добровільних рабів нашого фараона. Зробити це навіть за допомогою численних військ і виснажливих воєн неможливо. Але я зроблю це за допомогою декількох фраз. Пройде всього два дні після їх виголошення, і ви побачите, як світ почне змінюватися. Дивіться: внизу довгі шеренги закутих у ланцюги рабів, і кожен несе по одному каменю. Їх охороняє безліч солдатів. Чим більше рабів, тим краще для держави – так ми завжди вважали. Але, чим більше рабів, тим більше доводиться побоюватися їх бунту, тому ми підсилюємо охорону. Також ми змушені добре годувати своїх рабів, інакше вони не зможуть виконувати важку фізичну роботу. Ми витрачаємо багато зусиль на те, щоб раби працювали, але вони все одно ліниві і схильні до бунтарства. Дивіться: вони повільно повзуть, як слимаки, а варта, що обледащіла навіть не женуть їх батогами. Але скоро всі вони будуть снувати як мурашки і будуть самі прагнути нести набагато більше каменів замість одного. Рабам не потрібна буде варта, і стражники теж перетворяться на рабів. Як цього досягти? Рабам потрібна ілюзія свободи. І потрібен стимул за допомогою монет.

 

Нехай сьогодні, перед заходом сонця, глашатаї рознесуть указ фараона, в якому буде сказано: «на світанку нового дня всім рабам надається повна свобода. За кожен камінь, доставлений в місто, вільна людина буде отримувати одну монету. Монети можна обміняти на їжу, одяг, житло, палац в місті і саме місто. Відтепер ви – вільні люди». І ви побачите, що люди без примусу почнуть працювати з подвоєною енергією і приречуть себе на добровільне рабство.

 

Указ на заході було оголошено рабам, вони прийшли в подив і багато не спали вночі, обдумуючи нове щасливе життя.

 

Вранці наступного дня жерці і фараон знову піднялися на майданчик піраміди. Картина, що постала їх поглядам, вражала уяву. Тисячі людей, колишніх рабів, наввипередки тягли ті ж камені, що і раніше. Багато несли по два камені. Інші, у яких було по одному, вже не пасли, як раніше, а бігли, піднімаючи пил. Деякі охоронці теж тягали каміння. Люди, котрі вважають себе вільними – адже з них зняли кайдани – прагнули отримати якомога більше жаданих монет, щоб побудувати своє щасливе життя.

 

Кратій ще кілька місяців провів на своєму майданчику, із задоволенням спостерігаючи за тим, що відбувається внизу. А зміни були колосальними. Раби об’єднувалися в невеликі групи, споруджували візка і, доверху навантаживши камінням, обливаючись потом, штовхали ці візки. «Вони ще багато пристосувань наизобретают, – із задоволенням думав про себе Кратій, ось вже і послуги внутрішні з’явилися: рознощики води і їжі. І стежити за ними вже не треба змушувати, як раніше – тепер вони самі прагнуть тягати каміння». Частина рабів їли прямо на ходу, не бажаючи витрачати часу на дорогу в барак для прийому їжі і розплачувалися з подносившими її отриманими монетами. «Треба ж, і лікарі з’явилися у них: прямо на ходу допомогу постраждалим надають, і теж за монети. І регулювальників руху вибрали. Скоро оберуть собі начальників, суддів. Нехай вибирають: вони, адже, вважають себе вільними, а суть не змінилася – вони як і раніше тягають камені…

 

І їх нащадки крізь тисячоліття, обливаючись потом, в пилу будуть продовжувати свій безглуздий біг».

 

Коли жерці усвідомили, які разючі зміни виробили в суспільстві ідеї Кратія, один з них, найстарший за віком, промовив:

– Ти – демон, Кратій. Твій демонизм безліч земних народів поневолить.

– Нехай демон я, – відповів Кратій, і задумане мною відтепер нехай люди демократією звати.

 

Автор: Володимир Мегре


Якщо цей пост був корисний, оцініть його і поділіться з друзями

Твітнуть
lang: uk_ua
Подобається